SPORTS SCHEDULES Spring Sports



Published:

Viera High School

 

BASEBALL

Home games played at USSSA Space Coast Complex

All games at 6 p.m. unless noted

* District game

April 2 – Winter Park

April 3 – Roger Bacon (Ohio)

April 4 – Woodford (Kentucky)

April 11 – Florida Prep

April 13 – at Sebastian River*

April 16 – Cocoa Beach

April 17 – Titusville

April 19 – at Heritage*

April 24 – Cape Coast Conference Playoff Game

April 26 – MCC

April 30 – District quarterfinals (No. 4 vs. No. 5), 7 p.m.

 

BOYS LACROSSE

April 6 – at Montverde Academy, TBA

April 18 – Class 1A, District 21 Tournament at Merritt Island, 5 p.m./7 p.m.

April 20 – Class 1A, District 21 Tournament Finals at Merritt Island, 6 p.m.

April 27 – FHSAA Championships first-round play-in game, 7 p.m.

 

GIRLS LACROSSE

April 10 – Melbourne

April 12 – at Celebration, 7:30 p.m.

April 13 – at St. Edward’s, 6 p.m.

April 17 – Class 1A, District 11 semifinals

April 19 – Class 1A, District 11 finals, 6 p.m.

April 26 – FHSAA Championship first-round play-in game, 7 p.m.

April 30 – FHSAA Championship second-round play-in game, 7 p.m.

 

SOFTBALL

Home games played at USSSA Space Coast Complex

April 9 – at Merritt Island

April 11 – Eau Gallie, 6 p.m.

April 22 – Class 7A, District 6 semifinals at Melbourne

April 25 – Class 7A, District 5 finals at Melbourne, 6 p.m.

 

VARSITY BOYS TENNIS

April 11 – Lake Nona, 3 p.m.

April 16-17 Class 4A, District 10 Tournament at Fee Avenue Courts

April 24 – Class 1A regionals

April 26 – Class 1A regionals

 

VARSITY GIRLS TENNIS

April 11 – Lake Nona, 3 p.m.

April 16-17 Class 4A, District 10 Tournament at Fee Avenue Courts

April 24 – Class 1A regionals

April 26 – Class 1A regionals

 

TRACK & FIELD

April 13-14 — Class 3A, District 13 Meet at Merritt Island, 11 a.m.

April 26 — Class 3A, Region 4 Meet at South Fork

 

Holy Trinity

 

VARSITY BASEBALL

* District game

April 2 – at DeSales (Louisville, KY), TBD

April 6 – at Rockcastle (Mount Vernon, KY), two games, TBD

April 10 – at Cocoa Beach, 6 p.m.*

April 16 – at MCC, 4:30 p.m.*

April 18 – at Titusville, 6 p.m.*

April 21 – Harwood Union, noon (Senior Day)

April 23 – Florida Prep, 4:30 p.m.

April 25 – at St. Edward’s, 6 p.m.

 

VARSITY BOYS LACROSSE

April 10 – at Vero Beach, 6 p.m.

April 13 – Edgewood, 6 p.m.

April 17 – Class 1A, District 22 Tournament at Melbourne, TBD

April 19 – Class 1A, District 22 Tournament finals at Melbourne, 7 p.m.

April 27 – FHSAA Championships first-round play-in game, 7 p.m.

 

VARSITY GIRLS LACROSSE

April 11 – at Edgewood, 6 p.m.

April 13 – at Lake Mary Prep, 6 p.m.

April 17 – Class 1A, District 22 semifinals at MCC, 5:30/7 p.m.

April 19 – Class 1A, District 22 finals at MCC, 7 p.m.

April 26 – FHSAA Championship first-round play-in game, 7 p.m.

April 30 – FHSAA Championship second-round play-in game, 7 p.m.

 

VARSITY SOFTBALL

* District game

April 9 – Titusville, 5:30 p.m.*

April 10 – Space Coast, 5:30 p.m.*

April 12 – Satellite, 5:30 p.m.*

April 17 – at Lincoln Park, 6 p.m.

April 18 – at Bayside, 6 p.m.

April 20 – Palm Bay, 5:30 p.m.

April 23 – Class 5A, District 9 Tournament (Top four seeds host)

April 25 – Class 5A, District 9 Tournament semifinals at Space Coast

April 26 – Class 5A, District 9 Tournament championship game at Space Coast

 

VARSITY TENNIS

April 11-12 – Class 1A, District 11 Tournament at Fee Avenue Courts

April 24 – Class 1A regionals

April 26 – Class 1A regionals

April 30 - May 2 – Class 1A State Championship at Sanlando Park, Altamonte Springs

 

TRACK & FIELD

April 10 – Class 1A, District 11 Meet, noon

April 25 – Class 1A, Region 3 Meet at First Academy, Orlando