FEBRUARY SPORTS SCHEDULES


Published:

Winter Sports

HOLY TRINITY
BOYS BASKETBALL

Feb. 1 —at Eau Gallie, 7 p.m.

Feb. 6 — Palm Bay, 7 p.m.

Feb. 8 — at Poinciana, 7 p.m.

Feb. 13-16 — Class 5A, District 7 Tournament at MCC

Feb. 22 — Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 27 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Feb. 1 — at Palm Bay, 7 p.m.

Feb. 2 — Viera (Senior Night),
7 p.m.

Feb. 6-10 — Class 5A, District 7 Tournament at MCC

Feb. 15 — Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 20 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 23 — Regional Finals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 28 — Class 5A State Semifinals at RP Funding Center, Lakeland,
2/4 p.m.

BOYS SOCCER

Feb. 2 — Class 1A, District 10 Championship Game, 6 p.m.

Feb. 7 — Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m

Feb. 10 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 14 — Regional Finals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 17 — Class 1A State Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 22 — Class 1A State Championship at Spec Martin Memorial Stadium (DeLand),
7 p.m.

GIRLS SOCCER

Feb. 6 — Class 1A Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 9 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 13 — Regional Finals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 16 — Class 1A State Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 21 — Class 1A State Championship at Spec Martin Memorial Stadium (DeLand), 7 p.m.

Spring Sports

VARSITY BASEBALL

* District Game

Feb. 20 — St. Edward’s, 3:30 p.m.

Feb. 23 — at Space Coast, 6 p.m.*

Feb. 24 — Ontario Athletics,
2:30 p.m.

Feb. 28 — Astronaut, 3:30 p.m.*

VARSITY BOYS LACROSSE

Feb. 28 — Viera, 6 p.m.

VARSITY SOFTBALL

Feb. 8 — Preseason Classic: Game 1 vs. Merritt Island, 4 p.m.

Feb. 9 — Preseason Classic: Game 2 Titusville vs. MCC, 4 p.m.

Feb. 10 — Preseason Classic: Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 10 a.m.; Winner Game 1 vs. Winner Game 2, Noon

Feb. 14 — Sebastian River, 4 p.m.

Feb. 16 — at Palm Bay, 6 p.m.

Feb. 26 — at Cocoa Beach, 6 p.m.*

Feb. 27 — at Astronaut, 6 p.m.*

Feb. 28 — Lincoln Park, 4:30 p.m.

VARSITY TENNIS

Feb. 7-8 — Boys tournament at Eastern Florida State College, 4 p.m.

Feb. 10 — Girls tournament at Fee Avenue Courts, 9 a.m.

Feb. 14 — at Edgewood, 3:45 p.m.

VIERA High School

Winter Sports

VARSITY BOYS BASKETBALL

Feb. 1 — Melbourne, 7:30 p.m.*

Feb. 6 — CCC playoff game, 7 p.m.

Feb. 8 — Eau Gallie (Senior Night), 7:30 p.m.

Feb. 9 — at MCC, 7 p.m.

Feb. 13-16 — Class 8A, District 6 Tournament at St. Cloud

Feb. 22 — Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 27 — Regional Semifinals, site and opponent, TBD, 7 p.m.

VARSITY GIRLS BASKETBALL

Feb. 2 — at Holy Trinity, 7 p.m.

Feb. 6-10 — Class 8A, District 6 Tournament at Celebration

Feb. 15 — Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 20 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 23 — Regional Finals, site and opponent TBD, 7 p.m.

VARSITY BOYS SOCCER

Feb. 2 — Class 4A, District 6 championship game at Melbourne, 7 p.m.

Feb. 7 — Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m

Feb. 10 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 14 — Regional Finals, site and opponent, TBD, 7 p.m.

Feb. 17 — Class 4A State Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 24 — Class 4A State Championship at Spec Martin Memorial Stadium (DeLand),
7 p.m.

VARSITY GIRLS SOCCER

Feb. 6 — Class 4A Regional Quarterfinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 9 — Regional Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 13 — Regional Finals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 16 — Class 1A State Semifinals, site and opponent TBD, 7 p.m.

Feb. 23 — Class 1A State Championship at Spec Martin Memorial Stadium (DeLand),
7 p.m.

WRESTLING

Feb. 9-10 — Cape Coast Conference Invitational at Bayside, 1:30 p.m.

Feb. 15 — Class 2A, District 13 Tournament at Merritt Island, 4 p.m.

Feb. 23-24 — Regional Tournament at Jensen Beach, Noon

SPRING SPORTS

BASEBALL

Home games played at USSSA Space Coast Complex

* District Game

Feb. 13 — Preseason Classic at First Academy, 7:30 p.m.

Feb. 15 — Preseason Classic vs. Boone at First Academy, 6 p.m.

Feb. 20 — at Eau Gallie, 6 p.m.

Feb. 22 — at Melbourne, 6 p.m.*

Feb. 26 — at Bayside, 6 p.m.

Feb. 27 — Satellite, 6 p.m.

BOYS LACROSSE

Feb. 20 — Eau Gallie, 7 p.m.

Feb. 23 — at Satellite, 5:30 p.m.

Feb. 27 — West Shore, 6 p.m.

Feb. 28 — at Holy Trinity, 6 p.m.

GIRLS LACROSSE

Feb. 20 — Eau Gallie, 5:30 p.m.

Feb. 23 — at Satellite, 7 p.m.

Feb. 26 — West Shore, 7 p.m.

Feb. 27 — at Edgewood, 7 p.m.

SOFTBALL

Home games played at USSSA Space Coast Complex

* District game

Feb. 7 — Preseason Classic vs. Oxbridge Academy at Melbourne,
5 p.m.

Feb. 8 — Preseason Classic vs. Space Coast at Melbourne, 5 p.m.

Feb. 12 — Palm Bay, 7 p.m.

Feb. 16 — Harmony, 7 p.m.*

Feb. 21 — at Eau Gallie, 6 p.m.

Feb. 23 — at West Port, 7 p.m.

Feb. 26 — DeLand, 7 p.m.

Feb. 28 — at Rockledge, 7 p.m.

TENNIS

* District match

Feb. 7 — Merritt Island, 3 p.m.*

Feb. 13 — West Shore, 4 p.m.

Feb. 15 — at Satellite, 4 p.m.

Feb. 20 — at Heritage, 4 p.m.*

Feb. 21 — Vero Beach, 3 p.m.

Feb. 22 — Bayside, 4 p.m.*

Feb. 27 — Rockledge, 4 p.m.

TRACK & FIELD

Feb. 9 — at Astronaut Preseason Classic, 2 p.m.

Feb. 23 — at Merritt Island Invitational, 3 p.m.

Feb. 27 — at Merritt Island Developmental Meet, 2 p.m.