JANUARY 2017 SPORTS SCHEDULES



Published:

HOLY TRINITY

VARSITY BOYS BASKETBALL

* District game

Varsity games at 7 p.m. unless noted

JV games at 5:30 p.m. unless noted

Jan. 5 – Heritage (JV game at 4 p.m.)

Jan. 7 – Poinciana

Jan. 9 – at Astronaut*

Jan. 11 – Lake Mary Prep

Jan. 14 – at Master’s Academy Classic, TBA

Jan. 17 – at Cocoa*

Jan. 20 – MCC (JV 4 p.m.)*

Jan. 24 – at Cocoa Beach*

Jan. 28 – Warner Christian (JV 4:30 p.m.), 6 p.m.

Jan. 31 – at Florida Prep

 

VARSITY GIRLS BASKETBALL

* District game

All varsity games at 7 p.m. unless noted

All JV games at 5:30 p.m. unless noted

Jan. 4 – Cocoa*

Jan. 5 – Heritage

Jan. 7 – Poinciana (JV 2:30 p.m.), 5:30

Jan. 10 – West Shore*

Jan. 12 – Master’s Academy (JV 5 p.m.), 6:30 p.m.

Jan. 14 – Hagerty (JV 4:30 p.m.), 6 p.m.

Jan. 17 – at Edgewood*

Jan. 20 – MCC, 5:30 p.m.

Jan. 26 – Palm Bay

Jan. 27 – at Viera

 

VARSITY BOYS SOCCER

* District game

All games at 7 p.m. unless noted

Jan. 6 – at MCC

Jan. 10 – at St. Edward’s, 6 p.m.*

Jan. 13 – West Shore

Jan. 17 – Edgewood

Jan. 24 – Class 1A, District 10 semifinals, 5 p.m.

Jan. 27 – Class 1A, District 10 championship game, 7 p.m.

 

VARSITY GIRLS SOCCER

* District game

Jan. 5 – MCC

Jan. 9 – Edgewood

Jan. 10 – St. Edward’s (JV only), 5 p.m.

Jan. 17 – Class 1A, District 10 Semifinals at John Carroll, 5 p.m.

Jan. 17 – Class 1A, District 10 Championship Game at John Carroll, 6 p.m.

Jan. 26 – Class 1A Regional Quarterfinal, TBA

Jan. 31 – Class 1A Regional Semifinal, TBA

 

VIERA HIGH

WINTER SPORTS

VARSITY BOYS BASKETBALL

* District game

Varsity games at 7:30 p.m. unless noted

Freshman, JV games at 5/6 pm. unless noted

Jan. 6 – Celebration (varsity only), 7 p.m.*

Jan. 9 – at Cocoa Beach

Jan. 11 – at Heritage

Jan. 12 – Harmony (JV 5:30 p.m, varsity 7 p.m.)*

Jan. 16 – at Atlantic (varsity only), 6 p.m.

Jan. 19 – St. Cloud (JV 5:30 p.m, varsity 7 p.m.)*

Jan. 20 – Merritt Island

Jan. 24 – Astronaut

Jan. 26 – MCC (JV 5:30 p.m, varsity 7 p.m.)

Jan. 27 – at Eau Gallie

Jan. 31 – Palm Bay (Senior Night)

 

VARSITY GIRLS BASKETBALL

* District game

Varsity games at 7 p.m. unless noted

JV games at 5:30 pm. unless noted

Jan. 6 – Celebration (varsity only), 5:30 p.m.

Jan. 10 – at Astronaut

Jan. 11 – Cocoa Beach

Jan. 13 – at Harmony*

Jan. 17 – Eau Gallie

Jan. 19 – at St. Cloud*

Jan 23 – at Bayside

Jan. 27 – Holy Trinity

 

VARSITY BOYS SOCCER

* District game

All games at 7 p.m. unless noted

Jan. 10 – at Melbourne*

Jan. 12 – Titusville

Jan. 19 – Cocoa (Senior Night)

Jan. 20 – at MCC

Jan. 24 – Class 4A, District 6 Semifinals at Melbourne, 6 p.m.

Jan. 27 – Class 4A, District 6 Championship Game at Melbourne, 7 p.m.

 

VARSITY GIRLS SOCCER

All games at 7 p.m. unless noted

* District game

Jan. 11 – Cocoa

Jan. 17 – Class 4A, District 6 Semifinals, 6 p.m.

Jan. 20 – Class 4A, District 6 Championship Game, 7 p.m.

Jan. 26 – Class 4A Regional Quarterfinal, 7 p.m.

Jan. 31 – Class 4A Regional Semifinal, 7 pm

 

VARSITY WRESTLING

All matches at 7 p.m. unless noted

Jan. 11 – at Titusville

Jan. 13-14 – Space Coast Duals, 4 p.m.

Jan. 20-21 – at 12th annual Pirate Duel & Ships, 2 p.m.

Jan. 25 – at Cocoa Beach

Jan. 27-28 – at George Jenkins IBT, 2 p.m.